Henkeäsalpaavia kuvia maailman ihmisistä

0
Jos näet eläissäsi vain yhden valokuvanäyttelyn, voisi se olla tämä: Taidehallin matkustushimoja herättävä näyttely, jossa myös eräs kuuluisa afgaanityttö tuijottaa tiukasti seinältä.
Afgaanityttö Sharbat Gula kuvattuna Nasir Baghin pakolaisleirillä Pakistanissa vuonna 1984. Kuva: Steve McCurry.

Afgaanityttö Sharbat Gula kuvattuna Nasir Baghin pakolaisleirillä Pakistanissa vuonna 1984. Kuva: Steve McCurry.

Afgaanitytön lisäksi Helsingin Taidehallin näyttelyyn on päässyt kymmeniä muitakin kuvajournalisti Steve McCurryn upeita teoksia. Ajattomissa kuvissa loistaa maailman värikäs monimuotoisuus, julkeus ja laveus.

Kuvat on ryhmitelty teemoittain: työ, arki, uskonto ja henkilökuvat. Ne ovat välillä surrealistisiakin heijastuksia elämästä, joka on pohjimmiltaan samanlaista kaikkialla maailmassa: raakaa ja iloista.

McCurry on löytänyt ihmisestä hänen sisimpänsä. Yhdestä kuvasta katsoo lapsisotilas, joka näyttää vanhukselta. Elämän kasvot koskettavat, vievät toiseen aikaan ja paikkaan. Kuitenkaan elämä näyttelyn kuvissa ei ole karmeudessaankaan lohdutonta, vaan jatkuu raunioissakin.

Elä elämäsi jokainen päivä (Jonathan Swift).

McCurry on kuvannut yli kolmekymmentä vuotta maailman ääripäitä muun muassa Afganistanissa, Intiassa, Burmassa, Jemenissä, Kiinassa ja Venäjällä.

National Geographic -lehden kesäkuun 1985 vihreäsilmäinen kansikuvatyttö on McCurryn maineikkain työ. Seitsemäntoista vuotta myöhemmin McCurry etsi aikuiseksi varttuneen naisen Afganistanista. Tällä ei ollut aavistustakaan siitä, että hänen kuvastaan oli tullut yksi maailman tunnetuimmista. Itse asiassa hän oli ollut kuvattavana tasan yhden kerran elämässään.

Toinen kerta tuli, kun McCurry otti uusia kuvia. Naisen elämä ei ole ollut helppoa. Nyt kuvan tuottoja ohjautuu naiselle itselleen, sekä järjestön kautta tyttöjen koulutukseen Afganistanissa. Näyttelyssä pyörii tytön etsinnästä ja kohtaamisesta kertova dokumenttielokuva.

Elämän lopussa ei ole merkitystä, kuinka monta kertaa hengitit, vaan kuinka moni hetki sai henkesi salpautumaan (Shing Xiong).

Näyttely on avoinna Taidehallissa 4. elokuuta 2013 saakka: ti, to ja pe 11–18, ke 11–20, la–su 11–17. Maanantaisin ja juhannuksena suljettu. Taidehallin osoite on Nervanderinkatu 3, Helsinki.

Kursivoidut lainaukset näyttelyn oheisteksteistä. 

Shaolin-munkkeja Hunanissa, Kiinassa 2004. Kuva: Steve McCurry.

Shaolin-munkkeja Hunanissa, Kiinassa 2004. Kuva: Steve McCurry.

Miestä kannetaan Holi-juhlassa Intian Rajasthanissa vuonna 1996. Kuva: Steve McCurry.

Miestä kannetaan Holi-juhlassa Intian Rajasthanissa vuonna 1996. Kuva: Steve McCurry.

Kalastajia Sri Lankassa 1995. Kuva: Steve McCurry.

Kalastajia Sri Lankassa 1995. Kuva: Steve McCurry.

About Author

Vapaa kirjoittaja, rakastaa seikkailuja. Kirjoittanut Kulttuurimatkailijan Lappi -matkaoppaan. Tutkinnot journalismista sekä alue- ja kulttuurintutkimuksesta. Lisäksi mm. antropologian, espanjan ja luovan kirjoittamisen opintoja.

Leave A Reply