Pikakierros Prahassa – kaksin puolin jokea

Koristeellista arkkitehtuuria, hienoja aukioita, romanttisia siltoja ja pissaavia patsaita. Tätä kaikkea on Praha. Vedetäänpä pieni lenkki kaupungin keskustassa – tervetuloa mukaan!

IMG_3582
Aloitetaan sieltä, minne kaikki muutkin tuntuvat kokoontuvan: vanhankaupungin aukiolta (Staroměstské náměstí), tarkemmin sanoen vanhan kaupungintalon kellon edustalta. Aina tasatunnein valtavat määrät ihmisiä pysähtyy katsomaan, kuinka luuranko vetää narusta ja kaksitoista apostolia ilmestyy avonaisiin ikkunaluukkuihin yksi toisensa jälkeen. Show kestää vain puoli minuuttia ja jättää lähinnä tunteen ”siinäkö se nyt oli”, mutta joka tapauksessa tämä on kai se pakollinen juttu Prahassa.

 

IMG_4000
Sama paikka iltavalaistuksessa – keskellä Týnin kirkko.

 

IMG_3719
Kuuluisa kello sijaitsee Prahan vanhan kaupungintalon tornin kyljessä. Torniin voi myös kiivetä ihailemaan näköalaa. Oikealla jälleen Týnin kirkko.

 

IMG_3581
Vanhankaupungin alueella on helppo liikkua kävellen – mutta jos kukkaro pullistelee, voi toki vuokrata myös hevosten vetämät vaunut.

 

IMG_4124
Joku Vanhankaupungin lukemattomista kaduista.

 

IMG_4125
Neito katselee tuntemattomaksi jääneen rakennuksen parvekkeelta.

 

IMG_3782
On aika ylittää kuuluisa Kaarlensilta, joka johtaa Vltava-joen toiselle rannalle, Malá Stranan kaupunginosaan (”Pieni puoli”). Historiallisella kävelysillalla on aina valtavasti väkeä. Siellä voi myös kohdata jos jonkinlaisia kauppiaita ja esiintyjiä – iltaisin varsin hyviäkin jazz-bändejä.

 

IMG_3575
Kaarlensilta on ylitetty ja olemme siirtyneet Malá Stranaan, jossa meno on yhtä vilkasta kuin toisella puolella jokeakin. Suoraan sillalta jatkuvalla kadulla on liikkeitä ja ravintoloita riti rinnan.

 

IMG_3598
Malá Stranasta löytyy myös pikkusilta, johon pariskunnat ovat napsauttaneet kiinni valtavat määrät lukkoja.

 

IMG_3593
Lähellä on Malostranskán metroasema ja ratikkapysäkki, joiden vierestä pääsee kiipeämään portaita pitkin Prahan linnaan. Siitä erikseen lisää.

 

IMG_3808
Franz Kafkaan törmää Prahassa tuon tuosta, onhan hän syntynyt kaupungissa. Kirjailijan nimikkomuseon piha näyttää jotenkin… kafkamaiselta.

 

IMG_3884
Yksi tapa nähdä Prahan keskustaa: hilauta itsesi taivaalle. Pallossa tuntuu jatkuvasti killuvan muutama rohkea.

 

IMG_3568
Kaarlensilta uudemman kerran, hieman kauempaa katsottuna. Taustalla kohoaa Prahan linna.

 

IMG_3997
Sama paikka iltavalaistuksessa. Tämä on Prahaa parhaimmillaan!

 

Kirjoita kommentti!